A 100 mL solution was made by adding 1.43 g of . The normality of the solution is 0.1 N. The value of x is ________.(The atomic mass of Na is 23 g/mol)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 10.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
molarity ×xF= Normality molarity =0.12 Moles of Na2CO3⋅xH2O=0.12×110 Mass of Na2CO3⋅xH2O=1200× molar mass Molar mass =106+x(18)106+18x200=1.43106+8x=28618x=180x=10