6 ml of a standard soap solution (1 ml = 0.001gm) of CaCO3 were required in titrating 50 ml of water to produce a good lather. Calculate its degree of Hardness?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
120 PPM
b
100 PPM
c
50 PPM
d
60 PPM
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Density of H2O1gm/ml 50gms of H2O - - - - - - - - 6×10−3gmCaCO3106gms of H2Ou___=6×10−3×10650=120gmsCaCO3∴120 PPM.
6 ml of a standard soap solution (1 ml = 0.001gm) of CaCO3 were required in titrating 50 ml of water to produce a good lather. Calculate its degree of Hardness?