100 mL of a water sample contains 0.81 g of calcium bicrabonate and 0.73 g of magnesium bicarbonate. If The hardness of this water sample expressed in terms of equivalents of CaCO3 is 10X ppm then 'X' is (Molar mass of calcium bicarbonate is 162 g mol–1 and magnesium bicarbonate is 146 g mol–1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here hardness of water is expressed in terms of CaCO3.∴ Equivalent of CaCO3 = Equivalent of Ca(HCO3)2 + Equivalent of Mg(HCO3)2⇒ 2 × W100 = 0.81162×2+0.73146×2⇒ W = 1 gmVolume of water = 100 mL∴ Mass of water = 100 g∴ Hardness = 1.0100×106 = 10000 ppm= 104ppm