A 25.0 mm x 40.0 mm piece of gold foil is 0.25 mm thick. The density of gold is 19.32 g/cm3.How many gold atoms are in the sheet ? (Atomic weight : Au=197.0)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.7 x 1023
b
1.5 x 1023
c
4.3 x 1021
d
1.47 x 1022
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of gold foil = 25 x 40 x 0.25 mm3= 250 x10-3cm3Mass of gold foil = 19.32 x 250 x10-3 g= 4.83 gNo. of gold atoms = =4.83197×NA=1.47 x 1022