10-2 mol of Fe3O4 is treated with excess of KI solution in the presence of dilute H2SO4, the products are Fe2+ and I2(g). What volume of 0.1(M) Na2S2O3 will be needed to reduce the liberated I2(g)?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 ml
b
100 ml
c
200 ml
d
400 ml
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
∴ Fe3O4+2I−→Fe2++I2∴ No. of moles of I2 produced =10−2mol Let vml0.1(M)Na2S2O3 solution is required ∴ v×10−4=2×10−2or v=200 ml