3.0 molal NaOH solution has density of 1.110 g/ml. The molarity of the solution is ----M
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.9732
b
3.05
c
3.64
d
3.0504
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
3molal means 3moles of solute per Kg of solvent(water)Weight of solute = 3 x Molecular wt. = 3 x 40 = 120 gTotal weight of solution = 1000+120 = 1120gVolume of solution = massdensity=11201.110Molarity =n×1000V=3×1000×1.1101120=2.9732M