1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
55.56
c
20
d
Can't be determined.
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
molality=weight of solute×1000gram molecular weight×weight of solvent in gramOne litre of water has mass = 1000 gram because density of water is 1gram/ml therefore 1 gram = 1 ml m =100018×10001000=55.56