The molality of a urea solution in which 0.0200 g of urea (NH2CONH2) is added to 0.400 dm3 of water at STP is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.555 molal
b
5.55×10−4 molal
c
8.33×10−4 molal
d
33.3 molal
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1 dm3=1000 cm3=1L=1 kg0.400 dm3 of H2O at STP = 0.400 kg of H2O (density = 1.0 g /cm)Moles of urea =0.020060∴ Molality=Moles of solute (urea)kg of solvent=0.020/600.400=8.33×10−4 mol kg−1