The molar heat capacity of water at constant pressure, C, is 75 JK–1 mol–1. When 1.0KJ of heat is supplied to 100g of water which is free to expand, the increase in temperature of water is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
q = m Cp ΔTq = 1KJ =1000J ; ( since Molecular weight of water = 18gm)ΔT = 2.4 K