The molar mass of the solute sodium hydroxide obtained from the measurement of osmotic pressure of its aqueous solution at 270C is 25g mol–1. Therefore its ionization percentage in this solution is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60
b
70
c
75
d
80
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molar mass of NaOH determined by Osmotic pressure measured = 25g/mole% of ionization of NaOH = ?van'thoff factor (i) = Normalmolecular Wt observed mol.wt. =4025=1.6NaOH⇌Na++OH- n=2i=1-α+nαi =1-α+2α1.6 = 1+α α= 0.6% of ionization =0.6X100=60%