The molarity of an aqueous solution of glucose (C6H12O6) is 0.01. To 200 mL of the solution, which of the following should be carried out to make it 0.02 M?I. Evaporate 50 mL of solutionII. Add 0.180 g of glucose and then evaporate 50 mL of solutionIII. Add 50 mL of waterThe correct option is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
I
b
III
c
II
d
I,II,III
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since the molarity of glucose has to be increased (from 0.01 M to 0.02 M), so this can be carried out either by evaporating the solution or by adding some more glucose.So, the only possible answer is (3)I. Evaporate 50 mL of solution mmoles of glucose initially = 0.01 x 200 = 2 Volume after evaporation= 200 - 50 = 150 mL Mglucose = mmoles VmL=2150=0.013MII. mmoles of glucose added = 0.180180×1000=1Total mmoles of glucose = 2 + 1 = 3Volume = 150 mL (after evaporation of 50 mL solution)Mglucose = 3150=0.02MIII. Add 50 mL of water:New volume of solution = 200 + 50 = 250 mLMglucose =2 mmol250 mL =0.008MHence answer is (3)