Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The molarity of H2SO4 solution, which has a density 1.84 g/cc at 35oC and contains 98% by weight is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.84 M

b

18.4 M

c

20.6 M

d

24.5 M

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

98% by mass means 98 g H2SO4 is present in 100 g of acid.   M= given mass ×1000 molecular mass ×V(cc)Given, mass = 98 g, molecular mass = 98 gV= mass  density =1001.84            ∵ given density of H2SO4 is 1.84g/ccPutting the values,M=98×1000×1.8498×100=18.4M
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The molarity of H2SO4 solution, which has a density 1.84 g/cc at 35oC and contains 98% by weight is