Molarity of a solution of density 0.6 g/ml is 1 M. Molality of the same solution under similar conditions will be (Molar mass of solute - 150 g)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molarity of the solution = 1 MNumber of moles of solute = 1Volume of the solution = 1000 mlDensity of the solution = 0.6 g/mlWeight of the solution = V x d = 600 gWeight of solute = Wsolution-Wsolute = (600 - 150) g = 450 gmolality (m) = nsolute×1000Wsolvent =1.5×1000450=3.33 m