Molarity of a solution is 1M. Density of the solution is 1.04g/cc. Molality of the solution will be (molar mass of solute = 40g)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molarity of the solution = 1MNumber of moles of solute = 1Weight of solute = 1(40) = 40g Volume of the solution = 1000mlDensity of the solution = 1.04g/ccWeight of the solution=Vsolutionx dsolution =(1000x1.04)g =1040gWeight of solvent=Wsolution-Wsolute =(1040-40)g =1000gMolality=nsolutex1000Wsolvent =1x10001000 =1 m