1 mole CaCO3(s) is heated in 11.2 lit vessel so that equilibrium is established at 819 K. If KP for at this temperature is 2 atm, equilibrium concentration of CO2 (in mol-lit-1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial moles of CaCO3 = 1Volume of the vessel = 11.2 LitTemperature = 819 KKP = 2 atmfor ideal gasesPV = nRTAlternate method
1 mole CaCO3(s) is heated in 11.2 lit vessel so that equilibrium is established at 819 K. If KP for at this temperature is 2 atm, equilibrium concentration of CO2 (in mol-lit-1)