0.4 mole of CO taken in a 2 L flask is maintained along with a catalyst at 812 K so that the reaction : CO(g) + 2H2(g) ⇌ CH3OH(g) can takes place , H2 is introduced until total pressure of system is 20 atm & 0.2 moles of CH3OH is formed at equilibrium then the correct statements among the following:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Kc of reaction is 100 M-2
b
Kp of reaction is 0.022 atm-2
c
In absence of catalyst final pressure is 33.3 atm
d
Total number of moles in absence of catalyst is 0.5
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T = 812 K ,P = 20 atm , V = 2 Lit.CO(g) + 2H2(g) → CH3OH(g) 0.4 – x a- 2x x = 0.2 mol PV = nRT a = 0.6 Kc = 100 Kp=Kc (RT)Δn, In absence of catalyst CH3OH formation is negligible. Then total no.of mole = nCO + nH2 = 1