0.01 mole of a compound weighs one gram. Calculate the molecular mass of the compound.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 100.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that one gram molecular mass of a compound is equal to one mole of that compoundThus: 0.01 mole of a compound weighs =1g.one mole of a compound weighs=10.01×1=100amu∴ Molecular mass of the compound =100amu