The mole fraction of glucose C6H12O6 in an aqueous binary solution is 0.1. The mass percentage of water in it, to the nearest integer, is ___________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 47.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m. f. of glucose =moles of glucosemoles of glucose+moles of H2O0.1=110=11+9So glucose moles = 1, (h glucose) hH2O=9 W glucose =1×180grm WH2O=9×18 grmas Mass % of H2O=ωH2O×100ωH2O+ωglucose=9×18×100(9×18)+180 =162×100342=47.368