The mole fraction of urea in an aqueous urea solution containing 900g of water is 0.05. If the density of the solution is 1.2g cm-3, the molarity of urea solution is ___(Given data: Molar masses of urea and water are 60g mol-1 and 18g mol-1, respectively)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.98.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Xurea= 0.05 Mass of water = 900 gmNumber of moles of water = nH2O=90018=50 Let moles of urea = nunUnU+50=0.05nU=5019 Mass of urea =5019×60 Given density (d) of solution =1.2g/ml . Vsohtion = mass of solution density (g/cc)=900+50×60191.2M=nUVml×1000=5019900+50×6019×10001.2=2.98