0.01 mole of AgNO3 is added to 1 litre of a solution which is 0.1 M in Na2CrO4 and 0.005 M in 0.005 M in NaIO3. Calculate the millimoles of precipitate formed at equilibrium. (Ksp values of Ag2CrO4 and AgIO3 are 10−8 and 10−13 respectively).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.50.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The Ksp values of Ag2CrO4 and AgIO3 reveals that CrO42− and IO3− will be precipitated on addition of AgNO3 as : [Ag+][IO3−]= 10−13[Ag+]needed=10−13[0.005]=2×10−11[Ag+]2[CrO42−]= 10−8[Ag+]needed=10−80.1=3.16×10−4Thus,AgIO3 will be precipitate first. AgNO30.01 0.005+NaIO30.005 0→ AgIO3 0 0.005+NaNO3 0 0.005The left mole of AgNO3 are now used to precipitate Ag2CrO42AgNO30.005 0+Na2CrO4 0.1 0.0975→ Ag2CrO4 0 0.0025+2NaNO3 0 0.005a total of moles formed is 0.0075 moles