1 mole of gas X is present in a closed adiabatic vessel fitted with a movable frictionless piston. The initial temperature of gas X is 300 K. The vessel is maintained at constant pressure of 1 atm. Keeping the pressure constant at 1 atm the reaction (3X(g)→2Y(g);ΔH=-30 kJ/mol) is started with help of negligible amount of electric energy. If finally 75 mole % of x undergone reaction at constant pressure of 1 atm, find the final temperature (in K) of reaction vessel. Given : Cp,m(X)=40 J/K mole, Cp,m(Y)=30 J/K mole.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 600.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mole of X reacted = 0.75 moleHeated liberated at constant pressure = 0.75 × 10 kJ = 7.5 kJMole of X remaining = 14molemole of Y formed = 34×23=1214Cp,m(X)+12Cp,m(Y)(ΔT)=q=7500ΔT=7500404+302=300Final temperature = 300 + 300 = 600 K