4 mole of a mixture of Mohr's salt and Fer(SO4)3 requires 500 ml of 1M K2Cr2O2 for complete oxidation in acidic medium. The mole % of the Mohr's salt in the mixture is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25
b
50
c
60
d
75
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Cr2O72−+6Fe2+(n=1) (Mohr's salt)+14H+⟶2Cr3++6Fe3++7H2OEquivalent of Fe2+ = moles of Mohrs salt= equivalent of K2Cr2O7=500 x 10-3 x 6 x 1 = 3.0Hence, mole per cent of Mohr's salt=34×100=75