mole of a N2O4(g) is kept in a container under 1.0 atmospheric pressure and 27°C. It is heated to 327°C. As a result, 20% of N2O4(g) by mass decomposed to NO2(g) The resultant pressure (atm) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
nitial temperature =27+273=300K.Final temperature =327+273=600K. P1=1atm;P2=?According to pressure, temperature law: P1T1=P2T2 or 1atm300K=P2600KThus, P2=600300=2atmLet α be the degree of decomposition of N2O4(g) to⋅ NO2(g) as : N2O4(g) ⇌ 2NO2(g) 2-2α 2(2α) Total pressure = 2−2α+4α= 2+2αBut α=20100=0.2 (given) ∴ The resultant pressure =2+(2×0.2)=2+0.4=2.4atm
mole of a N2O4(g) is kept in a container under 1.0 atmospheric pressure and 27°C. It is heated to 327°C. As a result, 20% of N2O4(g) by mass decomposed to NO2(g) The resultant pressure (atm) is