Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

0.1 mole of N2O4(g) was sealed in a tube under one atmospheric conditions at 25oC. Calculate the number of moles of NO2(g) present, if the equilibrium N2O4(g)  ⇌  2NO2(g)  KP=0.14 is reached after some time

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.8 × 102

b

2.8 × 102

c

0.034

d

2.8 × 10-2

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

N2O40.1   ⇌    2NO200.1-α           2α∴   P ∝ 0.1If V and T are constants P ∝ 0.1 + αP=0.1 + α/0.1KP=2α20.1 - α × P0.1 + αor     KP=4 α20.1 - α=0.14 α=0.017NO2=0.017 × 2=0.034  mole
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
0.1 mole of N2O4(g) was sealed in a tube under one atmospheric conditions at 25oC. Calculate the number of moles of NO2(g) present, if the equilibrium N2O4(g)  ⇌  2NO2(g)  KP=0.14 is reached after some time