4.5 moles each of hydrogen and iodine heated in a sealed 10 litre vessel. At equilibrium, 3 moles of HI was found. The equilibrium constant for H2(g) + I2(g) ⇌ 2HI(g) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
10
c
5
d
0.33
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
H2 + I2 ⇌ 2HIInitial conc. 4.5 4.5 0 x x 2xFrom question 2x = 3x=32=1.5So conc. at equilibrium 4.5 - 1.5 of H2= 4.5 - 1.5 of I2 and 3 of HIK=HI2I2 H2= 3 × 33 ×3=1