11 moles of FeSO4 are treated with one mole of acidic KMnO4 solution and resulting solution is further treated with acidic K2Cr2O7 solution. As a result, remaining FeSO4 is completely oxidised. Find out minimum number of moles of K2Cr2O7 present in the solution.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2
b
4
c
6
d
1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fe2++KMnO4⟶H+Mn2++Fe3+11 moles 1 mole(excess reagent) (Limiting reagent)nFe2+( reacted )×1=nKMnO4×5mole⇒nFe2+( reacted )=1×5=5mole So, nFe2+( left )=11−5=6moleNow, reaction with acidic K2Cr2O7Cr2O72−+Fe2+⟶H+Cr3++Fe3+x mole 6mole⇒x×6=6×1∴x=1