10 moles of ideal gas confined to a volume of 10 L is released into atmosphere at 300K where the pressure is 1 bar. The work done by the gas is (R = 0.083 L-bar k-1 mol-1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
249 L-bar
b
259 L-bar
c
239 L-bar
d
220 L-bar
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial volume = 10 LFinal volume=nRTP=10×0.083×3001=249 L ∴ ∆V=249-10=239 L ∴ W=-Pext. ∆V=1 × 239=-239 L-bar