1.2 moles of SO3 are allowed to dissociate in a 2 litre vessel the reaction is and the concentration of oxygen at equilibrium is 0.1 mole per litre. The total number of moles at equilibrium will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2 moles of SO3 gives 1 mole of O2'X1' moles of SO3 gives 0.2 moles of O2Number of moles of SO3 decomposed = 0.4For every mole of O2 formed 2 moles of SO2 is formed.For every 0.2 mole of O2 formed 'X2' moles of SO2 is formed.Number of moles of SO2 formed = 0.4Total moles at equilibrium = 0.8 + 0.4 + 0.2= 1.4