12N2(g)+O2(g)→NO2(g); ΔrH∘=−40kJ/mol Given: Cp,mNO2,g=40J/mol/K;CpmO2,g=30JK−1mol−1Cp,mN2(g)=30JK−1mol−1What is the enthalpy of formation of NO2 (g) at 1298 K?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
- 40 kJ/mol
b
-50 kJ/mol
c
- 45 kJ/mol
d
- 6 kJ/mol
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ΔrHT=ΔrH∘+∫2981298 ΔrCPdT At 1298K,ΔrH=−40kJ−5ΔT=−40kJ−5×1000×10−3kJ=−45kJ/mol