The normality of a solution that results from mixing 4 g of NaOH, 500 mL of I M HCl, and 10.0 mL of H2O2 (specific gravity 1.1, 49% H2SO4 by weight) is(The total volume of solution was made to 1 L with water)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.51.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
4g of NaOH=4/40=0.1mole=100mmol≡100mEqHCl=500×1=500mEqN of H2SO4=W2×1000Ew2×Vsol ( in mL) or =% by weight ×10×dEw2 =49×10×1.149=11NmEq of H2SO4=11N×10.00mL=110mEq Total acid =110+500=610 m Eq NaOH=100 m Eq Acid left =610−100=510 m Eq Total volume =1000 mL Normality of solution =mEqmL=5101000=0.51N