The normality of a solution that results from mixing 4 g of NaOH, 500 mL of 1 M HCl, and 10.0 mL of H2O4 (specific gravity 1.1, 49% H2SO4 by weight) is (The total volume of solution was made to 1 L with water)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.51
b
0.71
c
1.02
d
0.45
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
4g of NaOH = 4/40 = 0.1 mole = 100 mmol ≡ 100 mEqHCl = 500 x 1=500 mEqN of H2SO4=W2×1000Ew2×Vsol(inmL) or =% by weight ×10×dEw2=49×10×1.149=11NmEq of H2SO4 = 11 N x 10.00 mL = 110 mEqTotal acid = 110 + 500 = 610 mEqNaOH = 100 mEq Acid left = 610 - 100 = 510 mEq Total volume = 1000 mLNormality of solution = mEqmL=5101000=0.51N