The number of electrons required to deposit 1 g atom of aluminium (At. wt. = 27) from a solution of aluminium chloride will be (where N is Avogadro's number)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 N
b
2 N
c
3 N
d
4 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1 g atom of Al = 3 equivalent of Al = 3 Faraday charge = 3 mole electrons = 3 N electron