The number of neutrons in a drop of water (20 drops = 1 mL) at 40C
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.023 × 1022
b
1.338 × 1022
c
6.023 × 1020
d
7.338 × 1022
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of a drop of water = 0.05 × 1 g=0.05 gNumber of moles of water = 0.0518Number of water molecules = 0.0518 × 6.023 × 10231 water molecule contain 8 neutrons∴ 0.0518 × 6.023 × 1023 molecule contain 0.0518 × 6.023 × 1023 neutrons = 0.1338 × 1023 =1.338 × 1022