Number of neutrons present in 3.2 grams of methane is equal to (assume methane contains C-12 and H-1 isotopes)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of fundamental particles in carbon = 6p + 6e + 6nNumber of fundamental particles in hydrogen = 1p + 1eNumber of fundamental particles in methaneCH4 = 10p + 10e + 6nGMW of CH416g contains 6NA neutrons 3.2g contains 'X' neutrons X=3.216×6NA=1.2NA=7.2×1023