The number of water molecules in a drop of water weighing 5mg is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Weight of drop of water = 5mg = 5×10-3 g 18g of H2O contain -----------------------6.023×1023 molecules5×10-3 g of H2O contain 'X' moleculesX = 5×10-3×6.023×102318X = 1.67×1020