The number of zinc atoms present in a length of 1.6 cm is 6.1538 x10 y , if the zinc atoms are arranged side by side having diameter of 2.6 A0,then the value of y is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let N atom be arranged side by side forming 1.6 cm Then, N×2.6×10−10×102cm=1.6cm ∴N=1.6cm2.8×10−8cm=6.1538×107 zinc atoms
The number of zinc atoms present in a length of 1.6 cm is 6.1538 x10 y , if the zinc atoms are arranged side by side having diameter of 2.6 A0,then the value of y is