NX is produced by the following step of reactionsM+X2→ M X2; 3MX2+X2→M3X8; M3X8+ N2CO3 → NX+CO2+M3O4How much M (metal) is consumed to produce 206 g of NX. (Take at. wt. of M = 56, N = 23, X = 80)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
42 g
b
56 g
c
143 g
d
74 g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Balance the given equations to calculate required quantityM + X2 → MX2 →(1)×3 ⇒3M + 3 X2 → 3MX2 3MX2+ X2 → M3X8→(2)M3X8+ N2CO3 → NX+CO2+M3O4→(3)By balancing eq.(3)⇒M3X8+4 N2CO3 →8 NX+4CO2+M3O4From the above equations ;3moles of 'M'→8moles of NX 3×56g of 'M'→8(23+80)g of NX ? → 206g of NXmass of 'M' consumed = 2068(103)×3×56=42g