O2 is bubbled through water at 293K, assuming that O2 exerts a partial pressure of 0.98 bar, the solubility of O2 in gm.L–1 is (Henry's law constant = 34 k bar)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.025
b
0.05
c
0.1
d
0.2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Solubility of O2 in g/lit =?KH = 34Kbar = 34X103 barGiven , According to Henry's law, Thus the solubility of O2 in g/lit of H2O = 0.05