Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At 25oC, the density of 15 M H2SO4 is 1.8 g cm-3. Thus, mass percentage of H2SO4 in aqueous solution is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2%

b

81.6%

c

18%

d

1.8%

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

15 M H2SO4 means  15 mol L-11000 mL of H2SO4 slution has H2SO4=15mol=15×98gAlso, 1000 mL=1000×1.8gH2SO4 solutionThus, (1000×1.8)g H2SO4solution has H2SO4=15×98g100 g H2SO4 solution has H2SO4=15×98×1001000×1.8=14701800×100=81.6%Thus, mass percentage of H2SO4=81.6%                                                         ORM = %×d ×10GMW % = M ×GMW d×10 % = 15× 981.8×10 % = 81.66
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring