One gram of the chloride of an element was found to contain 0.835 g chlorine. Its vapour density is 85. Find its at. wt.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 28.08.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wt. of chlorine=0.835g ; wt. of element =1.0−0.835=0.165g V.D = 85; Mol. wt. = 2 x V.D. = 2 x 85 = 170. We know: Wt. of metal Wt. of chlorine = Eq. wt. of metal Eq. wt. of chlorine ; 0.165g0.835g=E35.5∴ E=0.1650.835×35.5=7.02Also, Mol. wt. (given) = Mol. wt. of MClx where x = Valency of M170=(E×x)+(35.5×x)=7x+35.5x=42.5x∴ x=17042.5=4= Valency . ∴Exact at. wt. = Eq. wt.×Valency =7.02×4=28.08