One gram of an element was found to contain 0.835 gram of chlorine its vapour density is 85. Find the molecular formula of chloride.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
MCl4
b
MCl3
c
MCl2
d
MCl5
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wt. of element = 1-0.835 = 0.165 gmeq. wt of element =0.1650.835×35.5=7.014Let x be the valency of elementAt. wt of element = 7.014 xthe molecular formula of chloride MClxM.wt of chloride = 7.014x + x.35.3=V.D. × 2(42.314)x = 2 × 85∴ x = 4Hence molecular formula = MCl4