1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
NA electrons
b
6.023×1023 electrons
c
0.55mg electrons
d
electron present in 1F charge
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1 electron weighs approximately 9.11×10−31 Kg 1 mol weighs X Kg 1 mol is 6.022×1023 particles So we put 6.022×1023 in the equation instead. X=9.11×10-311×6.023×1023 =5.48×10-7kg∴ mass of one electron =0.548mg ≈ 0.55mg