One mole of N2H4 loses 10 moles of electrons to form a new compound 'X'. Assuming that all the nitrogen appears in the new compound, the oxidation state of nitrogen in X is (there is no change in the oxidation number of hydrogen)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1 mole N2H4 loses 10mole of electrons .(assume no change in Ox.state of hydrogen)In N2H42x + 4(+1) = 0x = -2Ox.state nitrogen = -2Total Ox.state number of 'Nitrogen/mole of N2H4 = -410 mole of electrons are lost it means N2H4 undergoes oxidation net increase in ox.number of nitrogen = 10Total oxidation number of two nitrogen atoms before reaction = -4Net increase in Ox.number of nitrogen = 10Total oxidation number of two nitrogen atom after reaction = -4 + 10 = +6Oxidation state nitrogen in product 'X' = +6/2 = +3
One mole of N2H4 loses 10 moles of electrons to form a new compound 'X'. Assuming that all the nitrogen appears in the new compound, the oxidation state of nitrogen in X is (there is no change in the oxidation number of hydrogen)