One molecule of a substance absorbs one quantum of energy. The energy involved when 1.5 mole of the substance absorbs red light of frequency 7.5×1014sec−1 will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.99×105 J
b
3.23×105 J
c
4.48×105 J
d
2.99×106 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For one molecule =E= hv For 1.5 moles =E=1.5×6.023×1023× hv =1.5×6.023×1023×6.626×10−34×7.5×1014 =4.48×105J