Ordinary water contains one part of heavy water per 6000 parts by weight. The number of heavy water molecules present in a drop of water of volume 0.01mL is (density of water is 1g/mL)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of one drop of water = 0.01mlWeight of one drop of water = 0.01g (density 1g/cc)GMW of D2O = 20g20g of D2O containmolecules