Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An organic compound on analysis was found to contain 0.032% of sulphur. The molecular mass of the compound, If its molecule contains two sulphur atoms, is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

WOC = 100gWsulphur = 0.032gNo.of atoms of sulphur molecule = 2No.of gram atoms of sulphur mole = 2weight of sulphur in organic compound = 2(32)g=64g100g of organic compound contain 0.032g of sulphur"Xg" of compound contain 2(32g) of sulphurMW of Organic compound =  2×32×1000.032= 2 x 105Alternate method Approxinate molecular weight =
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring