An organic compound containing C, H and O has 49.3% A carbon , 6.84% hydrogen and its vapour density is 73. Molecular formula of the compound is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
C3H5O2
b
C4H10O2
c
C6H10O4
d
C3H10O2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The empirical formula is C3H5O2. Empirical formula weight = 3 x 12+ 5 x 1+ 2x 16 = 36+5+32=73Molecular weight of the compound = 2x VD = 2x 73 = 146n= mol. wt. empirical formula wt. =14673=2Molecular formula = Empirical formula x 2 = (C3H5O2) ×2=C6H10O4