An organic molecules has 5 (C = C) bonds (heat of hydrgenation for C- C bond is 28.8 kJ mol-1) and experimental value for heat of hydrogenation is 99 kJ mol-1.The resonance energy in kJ mol-1 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45
b
90
c
70
d
140
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Theoretical ∆ Hydrogentaion for 5(C - C) bond = 5 × 28.8 = 1440.0 kJ/molExp. ∆ Hydrogenation = 99RE = 144 - 99 = 45 kJ mol-1