An oxide of iron contains 69.94 % Fe and 30.06% O. Determine its E.F (Fe=55.85,O=16.0). the empirical formula of the compound is FexOy . The value of y-x
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Standard procedure, y=3 and x=2 therefore y-x is 1
An oxide of iron contains 69.94 % Fe and 30.06% O. Determine its E.F (Fe=55.85,O=16.0). the empirical formula of the compound is FexOy . The value of y-x