The oxygen dissolved in water exerts a partial pressure of 20 kPa in the vapour above water. The molar solubility of oxygen in water is _____×10−5mol dm−3[ Given : Henry’s law constant = KH=8.0×104k Pa for O2, Density of water with dissolved oxygen = 1.0 Kg dm−3 ]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1389.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
P=KHXgas20=8×104Xgasxgas=2.5×10−4Xgas=mm+100018Neglecting amount of gas dissolved when compared with moles of waterm=0.013888=1388.8×10−5=1389×10−5 Molarity (M) ≃ Molality(m)